Budowa farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 99-100 kWp –Zakład Ochrony Wód „Ruptawa”

Postępowanie nr Z119/265

Osoba kontaktowa: Leszek Rybak 324787707 leszek.rybak@jzwik.com.pl

Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A.

Podhalańska 7 44-335 Jastrzębie-Zdrój NIP: 6330015717
Data założenia postępowania: 2021-03-22

Terminy

Termin składania

2021-04-14 13:00

Termin zadawania pytań

2021-04-08 15:00

Szczegóły postępowania

Tryb postępowania

Zapytanie ofertowe

Znak sprawy

TE/61-2332/2021

Przedmiot zamówieniaa

Opis przedmiotu

Zapytanie ofertowe

Budowa farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 99-100 kWp –Zakład Ochrony Wód „Ruptawa”

1. Nazwa oraz adres Zamawiającego

Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. ul. Podhalańska 7, 44-335 Jastrzębie Zdrój, tel. 324787717, adres strony internetowej: http://jzwik.com.pl, e-mail: przetargi@jzwik.com.pl

2. Opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest budowa gruntowej, nie związanej trwale z gruntem farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy <100 kWp (dwie mikroinstalacje), wraz z jej rozruchem i oddaniem do eksploatacji.

3. Termin realizacji zamówienia

Dwa miesiące od dnia zawarcia umowy.

4. Informacje dotyczące płatności

Nie dopuszcza się rozliczenia przedmiotu umowy fakturami częściowymi.

5. Wymagania dotyczące wadium

5.1.Wysokośćwadium: 10 000PLN (dziesięć tysięcy złotych)

Wadium w formie pieniężnej należy wnieść przed upływem terminu składania ofert
w pieniądzu przelewem na konto JZWiK S.A.: PKO BP S. A. Nr konta: 56 1020 2401 0000 0802 0594 6134z dopiskiem„Wadium: farma fotowoltaiczna,nr sprawy TE-61-2332/2021”.

5.2.Jeżeli wadium składane jest w formie gwarancji bankowej albo gwarancji ubezpieczeniowej bądź poręczenia, dokument PDF z podpisem elektronicznym należydołączyć do oferty.

5.3.W przypadku składania wadium w formie poręczenia, musi być ono wydane przez podmiot, o którym mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2019 poz. 310,836 i 1572 ze zm.).

5.4.W przypadku składania przez wykonawcę wadium w formie gwarancji, gwarancja musi byćbezwarunkowa, nieodwołalna i płatna na pierwsze żądanie, sporządzona zgodnie z obowiązującym prawem i winna zawierać następujące elementy:

a. nazwę dającego zlecenie (wykonawcy), beneficjenta gwarancji (zamawiającego), gwaranta (banku lub instytucji ubezpieczeniowej udzielających gwarancji) oraz wskazanie ich siedzib,

b. określenie wierzytelności, która ma być zabezpieczona gwarancją,

c. kwotę gwarancji,

d. termin ważności gwarancji,

e. zobowiązanie gwaranta do zapłacenia kwoty gwarancji na pierwsze pisemne żądanie zamawiającego zawierające oświadczenie, iż wykonawca, którego ofertę wybrano:

§ odmówił podpisania umowy na warunkach określonych w ofercie, lub

§ zawarcie umowy stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, lub

§ nie uzupełnił wymaganych dokumentów w terminie wyznaczonym przez zamawiającego

5.5.Zwrot wadium.

a. Zamawiający zwróci wadium niezwłocznie po zawarciu umowy z wyłonionym wykonawcą lub po ewentualnym unieważnieniu postępowania. Dopuszcza się wcześniejszy zwrot wadium na wniosek Wykonawcy, przy czym nie może to nastąpić przed wyłonieniem oferty najkorzystniejszej.

b. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zatrzymania wadium, jeżeli wykonawca, którego oferta została wybrana:

§ odmówił podpisania umowy na warunkach określonych w ofercie,

§ zawarcie umowy stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie wykonawcy,

§ nie uzupełni oferty w terminie o wymagane dokumenty.

§ nie wniósł zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

6. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy

6.1.Informacje ogólne.Zabezpieczenie służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy. Jeżeli wykonawca jest jednocześnie gwarantem, zabezpieczenie służy także pokryciu roszczeń z tytułu gwarancji jakości i rękojmi za wady.

6.2.Wysokość zabezpieczenia należytego wykonania Umowy.Zamawiający ustala zabezpieczenie należytego wykonania Umowy zawartej w wyniku postępowania o udzielenie niniejszego zamówienia w wysokości 5% ceny brutto podanej w Formularzu Oferty stanowiącym załączniknr 1 do specyfikacji.Wybrany wykonawca zobowiązany jest wnieść całość zabezpieczenia należytego wykonania Umowy przed podpisaniem Umowy.

6.3.Forma zabezpieczenia należytego wykonania Umowy.Zabezpieczenie należytego wykonania Umowy może być wniesione według wyboru wykonawcy w jednej lub w kilku następujących formach:

a. pieniądzu;

b. poręczeniach bankowych;

c. gwarancjach bankowych;

d. gwarancjach ubezpieczeniowych;

Zabezpieczenie wnoszone w pieniądzu wykonawca wpłaci przelewem na następujący rachunek bankowy zamawiającego:

PKO BP S. A. Nr konta: 56 1020 2401 0000 0802 0594 6134

W przypadku wniesienia wadium w pieniądzu wykonawca może wyrazić zgodę na zaliczenie kwoty wadium na poczet zabezpieczenia.

Jeżeli zabezpieczenie wniesiono w pieniądzu, zamawiający przechowuje je na rachunku bankowym. Zamawiający zwraca zabezpieczenie wniesione w pieniądzu na rachunek bankowy wykonawcy.

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy składane w formie innej niż pieniądz winno być bezwarunkowe, nieodwołalne i płatne na pierwsze żądanie. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy musi być wykonalne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zamawiający, niezwłocznie po otrzymaniu stosownego dokumentu (gwarancji, poręczenia), ma prawo zgłosić do niego zastrzeżenia lub potwierdzić przyjęcie dokumentu bez zastrzeżeń. Wykonawca winien wnieść zamawiającemu stosowny dokument w terminie umożliwiającym zamawiającemu wykonanie tego prawa.

Jeżeli wykonawca, którego oferta została wybrana nie wniesie zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zamawiający ma prawo do wyboru najkorzystniejszej oferty spośród pozostałych ofert lub do unieważnienia postępowania.

Zmiana formy zabezpieczenia należytego wykonania umowy wymaga zgody zamawiającego.

6.4.Zwrot zabezpieczenia należytego wykonania Umowy.

Zamawiający zwróci 70% zabezpieczenia w terminie do 30 dni po podpisaniu protokołu odbioru robót. 30% zabezpieczenia zamawiający pozostawi na okres trwania rękojmi za wady. Zabezpieczenie to jest zwracane nie później niż 30 dni po wygaśnięciu uprawnień
z tytułu rękojmi i gwarancji.

7. Opis warunków udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełnienia tych warunków.

O zamówienie mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

a. Posiadają uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień;

b. posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz potencjał techniczny, a także dysponują osobami zdolnymi do wykonania zamówienia;

c. znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia;

d. nie podlegają wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia na podstawie art. 108 oraz art. 109 ustawy z dnia 16 września 2019 r. prawo zamówień publicznych ze zmianami;

e. posiadają odpowiednie doświadczenie;

f. akceptują wzór umowy (załącznik nr 2);

g. wnieśli wadium.

8. Zamawiający nie zwraca kosztów przygotowania oferty

9. Do oferty (skanu wypełnionego i podpisanego formularza ofertowego stanowiącego załącznik nr 1) należy dołączyć niżej wymienione dokumenty składające się na ofertę w formie czytelnych skanów przesłanych drogą elektroniczną. Optymalny format przesłanych plików PDF.

a. Oświadczenie Wykonawcy zgodnie z załącznikiem nr 2 do SIWZ

b. Zestawienie materiałów przyjętych do wykonania zadania (panele fotowoltaiczne, inwertery, kamery, oświetlenie i ogrodzenie),atesty, certyfikaty lub inne dokumenty stwierdzający zgodność z Polską Normą lub CE albo aprobatę techniczną zastosowanych produktów.

c. Parafowany projekt umowy zgodnie z załącznikiem nr 3 do SIWZ.

d. Aktualny odpis z właściwego rejestru albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wystawionego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert.

e. Aktualne zaświadczenia właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzające odpowiednio, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, opłat oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawionych nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert.

f. Aktualną informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego dla podmiotu zbiorowego oraz członków zarządu (lub dla przedsiębiorcy w przypadku osoby fizycznej), wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert.

g. Informację o osobie, która będzie pełniła funkcję kierownika budowy wraz załączeniem uprawnień kierownika budowy w zakresie odpowiadającym przedmiotowi zamówienia oraz aktualne zaświadczenia właściwego oddziału Izby Inżynierów Budownictwa potwierdzającego przynależność kierownika robót do ww. izby.

h. Dokumenty potwierdzające posiadanie przez kierownika budowy oraz kierownika robót doświadczenia określonego w Opisie przedmiotu zamówienia (załącznik nr 5).

i. Wykaz wykonanych instalacji fotowoltaicznych w okresie ostatnich pięciu lat przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, potwierdzający wykonanie instalacji omówionych w Opisie przedmiotu zamówienia z podaniem ich wartości oraz daty i miejsca wykonania oraz załączenia dokumentów potwierdzających, że roboty te zostały wykonane należycie.

j. W celu potwierdzenia opisanego przez zamawiającego warunku znajdowania się przez wykonawcę w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia, zamawiający wymaga następujących dokumentów:

a. polisę, a w przypadku jej braku innego dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności
w wysokości co najmniej 500 000 zł.

b. Informację banku,w którym Wykonawca posiada rachunek bankowy potwierdzającą posiadanie środków finansowych lub posiadanie zdolności kredytowej w wysokości min. 500 000 zł, wystawioną nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert.

k. Pełnomocnictwo do składania oświadczeń woli w imieniu wykonawcy, jeżeli nie wynika
to z dokumentu rejestrowego.

l. Dokument ustanawiający pełnomocnika do reprezentowania w postępowaniu wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.

m. Umowę regulującą współpracę wykonawców występujących wspólnie (termin, na jaki została zawarta umowa wykonawców nie może być krótszy od terminu określonego na wykonanie zamówienia) oraz dokumenty wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia określone w pkt. 9 a, d, e i f.

n. Harmonogram rzeczowy wykonania instalacji.

o. Dowód wniesienia wadium (potwierdzenie dokonania przelewu lub oryginał poręczenia, gwarancji ubezpieczeniowej albo bankowej).

10. Kryteria oceny ofert:

Jedynym kryterium jest ofertowa cena netto dla całości zamówienia: cena ofertowa netto – waga kryterium 100%

11. Zamawiający będzie porozumiewał się z wykonawcami za pomocąśrodków komunikacji elektronicznejpoprzez stronę internetową zamawiającego - platforma zakupowa LOGINTRADE.

12. Osobą ze strony Zamawiającego upoważnioną do kontaktowania się z wykonawcami w sprawach merytorycznych jestPan Michał Jończyk nr tel. 504472296, a w sprawach proceduralnych jest Pan Leszek Rybak oraz Pani Blanka Kawecka tel. 32 47 87 707 w terminach: w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 do 15.00

13. Zamawiający udziela odpowiedzi wykonawcom, chyba że pytanie wpłynęło do Zamawiającego na mniej niż 4 dni przed upływem terminu składania ofert.

14. Termin związania ofertą: Wykonawcy pozostają związani z ofertą przez okres 45 dni od upływu terminu do składania ofert.

15. Wykonawca może złożyć jedną ofertę, w formie elektronicznej czytelnej, w języku polskim.

16. Postępowanie jest dwustopniowe, po złożeniu ofert zostanie przeprowadzona aukcja elektroniczna Typ aukcji: japońska zniżkowa zamknięta. Udział w aukcji nie jest obowiązkowy. Wykonawcy którzy złożą oferty zostaną powiadomieni o terminie przeprowadzenia aukcji. Wykonawca wyłoniony w wyniku aukcji przedstawi kalkulację zadania z rozbiciem na składniki cenowe zgodnie z § 5 ust 1 wzoru umowy.

17. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych.

18. Zamawiający nie przewiduje zawarcia umowy ramowej.

19. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych.

20. Zamawiający nie dopuszcza rozliczeń w walutach obcych.

Załączniki stanowią integralną część zapytania ofertowego

Szczegóły przedmiotów

Lp. Przedmiot zamówienia CPV/Index Ilość J.m Miejsce realizacji Termin wykonania Załącznik Uwagi
1. budowa farmy fotowoltaicznej CPV/Indeks 1 komplet Czytaj

budowa farmy fotowoltaicznej

Jednostka miary: komplet
Indeks:
Grupa zadań :
Podgrupa zadań :

Termin realizacji :

Miejsce dostawy :

Uwagi dodatkowe :

Kryteria oceny oferty

Waga kryteriów

Lp. Nazwa kryterium Waga kryterium
1. Cena 100%

Pytania do postępowania “Budowa farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 99-100 kWp –Zakład Ochrony Wód „Ruptawa””

Lista pytań

Lp. Tytuł pytania Data wysłania pytania Status
1. pytanie o monitoring i oświetlenie

pytanie o monitoring i oświetlenie

Treść pytania:

1. Czy Zamawiający potwierdza, że w celu monitoringu projektowanej elektrowni fotowoltaicznej należy wykonać 2 szt. kamer monitoringu? Czy ilość nie jest zbyt mała? 2. Prosimy o podanie wymaganej przez Inwestora natężenie oświetlenia sztucznego na terenie. Czy zamawiający potwierdza, że w celu zapewnienia oświetlenia nocnego będzie wymagał zabudowy dwóch słupów z oprawami typu LED? Dla takiej powierzchni dwa słupy uliczne z oprawami LED nie zapewnią równomiernego natężenia oświetlenia.

Załączniki do pytania:

Odpowiedź:

Dzień dobry, w załączeniu przekazuję odpowiedzi na zadane pytania do przedmiotowego postępowania.

Załączniki do odpowiedzi:

01.04.2021
2. Pytanie 10

Pytanie 10

Treść pytania:

Czy złożenie oferty w postaci skanu .pdf oferty podpisanej tradycyjnie (nie podpisem elektronicznym) będzie uznawane za ofertę złożoną poprawnie?

Załączniki do pytania:

Odpowiedź:

Tak, z godnie pkt 9 zapytania ofertowego.

Załączniki do odpowiedzi:

31.03.2021
3. Pytanie 1

Pytanie 1

Treść pytania:

Prosimy Zamawiającego o informacje na temat wyposażenia rozdzielni SO2, ponieważ nie wynika to z załączonego schematu. Czy jakieś urządzenia są podłączone do pól rozdzielni SO2? Czy któreś z pól jest wolne?

Załączniki do pytania:

Odpowiedź:

Zamawiający informuje o otrzymaniu pytań i publikuje je wraz z odpowiedziami: Pytanie nr 1 Zwracamy się z pytaniem do Zamawiającego czy dopuszcza do zastosowania panele fotowoltaiczne Polskich producentów – Bruk Bet PV , JBG PV , ML System o mocach 380 do 400 kWp i spełniających warunki gwarancyjne wymagane przez Zamawiającego Odpowiedź Zamawiający podtrzymuje wymóg zastosowania paneli z pierwszej piątki rankingu TIER 1 czyli: LONGi, JINKO, Trina Solar, JA Solar, Canadian Solar. Pytanie nr 2 Zwracamy się z pytaniem do Zamawiającego czy dopuszcza do przedstawienia referencji na instalacje fotowoltaiczne zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat : 1. Wykonane na własne potrzeby o mocy 30-50 kWp ( w ilości 4 sztuk I mocy ok 180 kWp) 2. Instalacje dla klientów zewnętrznych w ilości dwóch sztuk : instalacja 40 kWp instalacja naziemna 50 kWp dla GPWiK Zebrzydowice w trakcie odbioru przez OSD. Odpowiedź Zamawiający nie wyraża zgody na powyższe. Pytanie nr 3 Prosimy Zamawiającego o informacje na temat wyposażenia rozdzielni SO2, ponieważ nie wynika to z załączonego schematu. Czy jakieś urządzenia są podłączone do pól rozdzielni SO2? Czy któreś z pól jest wolne? Odpowiedź: Rozdzielnia S02 składa się z dwóch sekcji i zasilana jest za pośrednictwem dwóch transformatorów, po jednym na każdą sekcję i wyposażona w układ SZR. Na chwilę obecną w rozdzielni brak jest wolnych pól. Należy przewidzieć postawienie na zewnątrz budynku rozdzielni z polami przyłączeniowymi dla każdej sekcji w celu podłączenia farmy. Pytanie nr 4 W załączniku nr 5 – opis przedmiotu zamówienia str. 2, pkt 10 Zamawiający wspomina o planowanej rozbudowie farmy. Prosimy o doprecyzowanie – czy Zamawiający wymaga poprowadzenia kabla z farmy do rozdzielni SO2 dostosowanego do obciążalności mocowej na 500kW Odpowiedź: TAK Pytanie nr 5 Prosimy o rozwinięcie zapisu - załącznik nr 5 opis przedmiotu zamówienia str. 2, pkt 11 na temat zapewnienia miejsca w rozdzielniach na potrzeby przyszłej rozbudowy farmy do 500 kW. W których rozdzielniach Wykonawca ma zostawić miejsce? Odpowiedź: W zabudowanych urządzeniach energetycznych należy przewidzieć miejsce umożliwiające w przyszłości rozbudowę farmy do mocy na poziomie 500 kW (2x250 kW). Pytanie nr 6 W celu wykazania niezbędnej wiedzy i doświadczenia Zamawiający wymaga wykonania w ciągu ostatnich 3 lat minimum trzech instalacji fotowoltaicznych o mocy nie mniejszej niż 100kW każda. Wymaganie to jest zdecydowanie nieproporcjonalne do przedmiotu zamówienia, które polega na wykonaniu dwóch mikroinstalacji o mocach 49-50kWp każda. Dodatkowo jest sprzeczne z zasadami konkurencyjności i niepotrzebnie eliminuje Wykonawców którzy byliby w stanie zrealizować to zadanie. Prosimy więc Zamawiającego o zmianę zapisów i dopuszczenie do udziału w postępowaniu Wykonawców, którzy wykonali minimum 3 instalacje o mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 45kW każda. Odpowiedź: Z uwagi na planowaną rozbudowę farmy w opinii Zamawiającego Wykonawca powinien dysponować wiedzą i doświadczeniem w budowie małych instalacji OZE o mocy powyżej 50 kW, tym bardziej, że sumaryczny zakres techniczny zamówienia odnosi się do łącznej mocy 100 kW. Reasumując podtrzymujemy nasze wymaganie względem Wykonawcy. Pytanie nr 7 W celu wykazania doświadczenia osób zdolnych do wykonania zamówienia Zamawiający wymaga dla tych osób udokumentowania kierowaniem robotami związanymi z budową w ostatnich 3 latach co najmniej dwóch instalacji fotowoltaicznych o mocy co najmniej 50 kWp każda. Wymaganie to jest nieproporcjonalne do przedmiotu zamówienia, które polega na wykonaniu dwóch mikroinstalacji o mocach 49-50kWp każda. Zgodnie z Prawem Budowlanym instalacje o mocach nie przekraczających 50kW, tzw. mikroinstalacje, nie muszą być zgłaszane, nie wymagają pozwolenia na budowę ani projektów budowlanych. Osoby nadzorujące muszą mieć jedynie certyfikat UDT, nie muszą posiadać uprawnień. W związku z czym prosimy Zamawiającego o zmianę zapisów w tym zakresie. Odpowiedź: Farma fotowoltaiczna będzie budowana na terenie obiektu technologicznego jakim jest miejska oczyszczalnia ścieków. Prace będą się toczyły w obrębie urządzeń energetycznych jakimi są między innymi: rozdzielnia średniego i niskiego napięcia, kablowe linie przesyłowe, panele fotowoltaiczne. W ramach budowy farmy należy wykonać gruntową konstrukcję wsporczą dla zabudowy paneli. W opinii Zamawiającego montaż konstrukcji wymaga posiadania wiedzy i umiejętności w zakresie budowlanym, tym bardziej, że ostateczny wybór sposobu połączenia konstrukcji z gruntem będzie wymagał przeprowadzenia specjalistycznego badania nośności podłoża. W związku z tym: 1. dla przypomnienia: w świetle Ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, mając na uwadze rozporządzenie Ministra Energii z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. 2019 poz. 1830 wraz z późn. zm.) rzeczą oczywistą jest konieczność posiadania przez pracowników Wykonawcy stosownych uprawnień energetycznych a w szczególności uprawnień Gr 1 pkt 1, 2, 3, 7, 10 w zakresie montażu, kontrolno-pomiarowym dla Dozoru i Eksploatacji. Informujemy dodatkowo, że prace będą realizowane na polecenie pisemne. 2. Jak również: Wykonawca musi dysponować pracownikami posiadającymi stosowną wiedzę oraz uprawnienia budowlane do kierowania robotami w branży konstrukcyjno-budowlanej oraz instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Reasumując podtrzymujemy nasze wymaganie względem Wykonawcy. Pytanie nr 8 Prosimy o informacje jakiego rodzaju dokumentów poświadczających doświadczenie kierowników budowy wymaga Zamawiający? Odpowiedź: Dopuszczamy oświadczenie kierowników budowy złożone pod odpowiedzialnością karną. Pytanie nr 9 W załączniku nr 5 – opis przedmiotu zamówienia str. 2, zapisano „Oczekiwane okresy gwarancji: 2) 10 lat - potwierdzona oświadczeniem producenta - na panele fotowoltaiczne, gwarancja obejmuje wszystkie wady i błędy produkcyjne.”. Czy Zamawiający dopuszcza poświadczenie długości gwarancji udzielanej przez producenta modułów poprzez zapis w karcie katalogowej? Odpowiedź: TAK Pytanie nr 10 Czy po stronie Zamawiającego jest zapewnienie dostępu do internetu? Odpowiedź: Zamawiający w celu przesyłu danych z farmy wskazuje wariant oparty na dostawieniu przez Wykonawcę niezależnego modemu internetowego np. LTE. Pytanie 11 Prosimy o zmianę zapisu w formularzu ofertowym z "1. Akceptuję(emy) bez zastrzeżeń projekt umowy stanowiący załącznik nr 3" na "1. Akceptuję(emy) bez zastrzeżeń projekt umowy stanowiący załącznik nr 2" - Projekt umowy stanowi załącznik nr 2, w załączniku nr 3 znajduje się Oświadczenie Wykonawcy. Odpowiedź: Zamawiający przesyła zmodyfikowany formularz ofertowy.

Załączniki do odpowiedzi:

24.03.2021
4. Referencje

Referencje

Treść pytania:

Zwracamy się z pytaniem do Zamawiającego czy dopuszcza do przedstawienia referencji na instalacje fotowoltaiczne zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat : 1. Wykonane na własne potrzeby o mocy 30-50 kWp ( w ilości 4 sztuk I mocy ok 180 kWp) 2. Instalacje dla klientów zewnętrznych w ilości dwóch sztuk : instalacja 40 kWp instalacja naziemna 50 kWp dla GPWiK Zebrzydowice w trakcie odbioru przez OSD.

Załączniki do pytania:

Odpowiedź:

Zamawiający informuje o otrzymaniu pytań i publikuje je wraz z odpowiedziami: Pytanie nr 1 Zwracamy się z pytaniem do Zamawiającego czy dopuszcza do zastosowania panele fotowoltaiczne Polskich producentów – Bruk Bet PV , JBG PV , ML System o mocach 380 do 400 kWp i spełniających warunki gwarancyjne wymagane przez Zamawiającego Odpowiedź Zamawiający podtrzymuje wymóg zastosowania paneli z pierwszej piątki rankingu TIER 1 czyli: LONGi, JINKO, Trina Solar, JA Solar, Canadian Solar. Pytanie nr 2 Zwracamy się z pytaniem do Zamawiającego czy dopuszcza do przedstawienia referencji na instalacje fotowoltaiczne zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat : 1. Wykonane na własne potrzeby o mocy 30-50 kWp ( w ilości 4 sztuk I mocy ok 180 kWp) 2. Instalacje dla klientów zewnętrznych w ilości dwóch sztuk : instalacja 40 kWp instalacja naziemna 50 kWp dla GPWiK Zebrzydowice w trakcie odbioru przez OSD. Odpowiedź Zamawiający nie wyraża zgody na powyższe. Pytanie nr 3 Prosimy Zamawiającego o informacje na temat wyposażenia rozdzielni SO2, ponieważ nie wynika to z załączonego schematu. Czy jakieś urządzenia są podłączone do pól rozdzielni SO2? Czy któreś z pól jest wolne? Odpowiedź: Rozdzielnia S02 składa się z dwóch sekcji i zasilana jest za pośrednictwem dwóch transformatorów, po jednym na każdą sekcję i wyposażona w układ SZR. Na chwilę obecną w rozdzielni brak jest wolnych pól. Należy przewidzieć postawienie na zewnątrz budynku rozdzielni z polami przyłączeniowymi dla każdej sekcji w celu podłączenia farmy. Pytanie nr 4 W załączniku nr 5 – opis przedmiotu zamówienia str. 2, pkt 10 Zamawiający wspomina o planowanej rozbudowie farmy. Prosimy o doprecyzowanie – czy Zamawiający wymaga poprowadzenia kabla z farmy do rozdzielni SO2 dostosowanego do obciążalności mocowej na 500kW Odpowiedź: TAK Pytanie nr 5 Prosimy o rozwinięcie zapisu - załącznik nr 5 opis przedmiotu zamówienia str. 2, pkt 11 na temat zapewnienia miejsca w rozdzielniach na potrzeby przyszłej rozbudowy farmy do 500 kW. W których rozdzielniach Wykonawca ma zostawić miejsce? Odpowiedź: W zabudowanych urządzeniach energetycznych należy przewidzieć miejsce umożliwiające w przyszłości rozbudowę farmy do mocy na poziomie 500 kW (2x250 kW). Pytanie nr 6 W celu wykazania niezbędnej wiedzy i doświadczenia Zamawiający wymaga wykonania w ciągu ostatnich 3 lat minimum trzech instalacji fotowoltaicznych o mocy nie mniejszej niż 100kW każda. Wymaganie to jest zdecydowanie nieproporcjonalne do przedmiotu zamówienia, które polega na wykonaniu dwóch mikroinstalacji o mocach 49-50kWp każda. Dodatkowo jest sprzeczne z zasadami konkurencyjności i niepotrzebnie eliminuje Wykonawców którzy byliby w stanie zrealizować to zadanie. Prosimy więc Zamawiającego o zmianę zapisów i dopuszczenie do udziału w postępowaniu Wykonawców, którzy wykonali minimum 3 instalacje o mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 45kW każda. Odpowiedź: Z uwagi na planowaną rozbudowę farmy w opinii Zamawiającego Wykonawca powinien dysponować wiedzą i doświadczeniem w budowie małych instalacji OZE o mocy powyżej 50 kW, tym bardziej, że sumaryczny zakres techniczny zamówienia odnosi się do łącznej mocy 100 kW. Reasumując podtrzymujemy nasze wymaganie względem Wykonawcy. Pytanie nr 7 W celu wykazania doświadczenia osób zdolnych do wykonania zamówienia Zamawiający wymaga dla tych osób udokumentowania kierowaniem robotami związanymi z budową w ostatnich 3 latach co najmniej dwóch instalacji fotowoltaicznych o mocy co najmniej 50 kWp każda. Wymaganie to jest nieproporcjonalne do przedmiotu zamówienia, które polega na wykonaniu dwóch mikroinstalacji o mocach 49-50kWp każda. Zgodnie z Prawem Budowlanym instalacje o mocach nie przekraczających 50kW, tzw. mikroinstalacje, nie muszą być zgłaszane, nie wymagają pozwolenia na budowę ani projektów budowlanych. Osoby nadzorujące muszą mieć jedynie certyfikat UDT, nie muszą posiadać uprawnień. W związku z czym prosimy Zamawiającego o zmianę zapisów w tym zakresie. Odpowiedź: Farma fotowoltaiczna będzie budowana na terenie obiektu technologicznego jakim jest miejska oczyszczalnia ścieków. Prace będą się toczyły w obrębie urządzeń energetycznych jakimi są między innymi: rozdzielnia średniego i niskiego napięcia, kablowe linie przesyłowe, panele fotowoltaiczne. W ramach budowy farmy należy wykonać gruntową konstrukcję wsporczą dla zabudowy paneli. W opinii Zamawiającego montaż konstrukcji wymaga posiadania wiedzy i umiejętności w zakresie budowlanym, tym bardziej, że ostateczny wybór sposobu połączenia konstrukcji z gruntem będzie wymagał przeprowadzenia specjalistycznego badania nośności podłoża. W związku z tym: 1. dla przypomnienia: w świetle Ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, mając na uwadze rozporządzenie Ministra Energii z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. 2019 poz. 1830 wraz z późn. zm.) rzeczą oczywistą jest konieczność posiadania przez pracowników Wykonawcy stosownych uprawnień energetycznych a w szczególności uprawnień Gr 1 pkt 1, 2, 3, 7, 10 w zakresie montażu, kontrolno-pomiarowym dla Dozoru i Eksploatacji. Informujemy dodatkowo, że prace będą realizowane na polecenie pisemne. 2. Jak również: Wykonawca musi dysponować pracownikami posiadającymi stosowną wiedzę oraz uprawnienia budowlane do kierowania robotami w branży konstrukcyjno-budowlanej oraz instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Reasumując podtrzymujemy nasze wymaganie względem Wykonawcy. Pytanie nr 8 Prosimy o informacje jakiego rodzaju dokumentów poświadczających doświadczenie kierowników budowy wymaga Zamawiający? Odpowiedź: Dopuszczamy oświadczenie kierowników budowy złożone pod odpowiedzialnością karną. Pytanie nr 9 W załączniku nr 5 – opis przedmiotu zamówienia str. 2, zapisano „Oczekiwane okresy gwarancji: 2) 10 lat - potwierdzona oświadczeniem producenta - na panele fotowoltaiczne, gwarancja obejmuje wszystkie wady i błędy produkcyjne.”. Czy Zamawiający dopuszcza poświadczenie długości gwarancji udzielanej przez producenta modułów poprzez zapis w karcie katalogowej? Odpowiedź: TAK Pytanie nr 10 Czy po stronie Zamawiającego jest zapewnienie dostępu do internetu? Odpowiedź: Zamawiający w celu przesyłu danych z farmy wskazuje wariant oparty na dostawieniu przez Wykonawcę niezależnego modemu internetowego np. LTE. Pytanie 11 Prosimy o zmianę zapisu w formularzu ofertowym z "1. Akceptuję(emy) bez zastrzeżeń projekt umowy stanowiący załącznik nr 3" na "1. Akceptuję(emy) bez zastrzeżeń projekt umowy stanowiący załącznik nr 2" - Projekt umowy stanowi załącznik nr 2, w załączniku nr 3 znajduje się Oświadczenie Wykonawcy. Odpowiedź: Zamawiający przesyła zmodyfikowany formularz ofertowy.

Załączniki do odpowiedzi:

23.03.2021

Załączniki

załącznik nr 6 -Schemat zasilania oczyszczalni Ruptawa.pdf 237.43 KB 22.03.2021 - 12:38:41
Załącznik nr 7 -Plan farmy.PNG 947.05 KB 22.03.2021 - 12:38:41
Załącznik nr 3 -Oświadczenie Wykonawcy.docx 17.50 KB 22.03.2021 - 12:38:40
Załącznik nr 5 -Opis przedmiotu zamówienia word.docx 25.02 KB 22.03.2021 - 12:38:40
Załącznik nr 2 -Projekt umowy.doc 124.42 KB 22.03.2021 - 12:38:40
Załącznik nr 4 -Klauzula RODO.docx 18.83 KB 22.03.2021 - 12:38:39
Załącznik nr 1- Formularz oferty.doc 32.77 KB 22.03.2021 - 12:38:39

Dodatkowe informacje

Warunki korzystania z platformy

  1. Wykorzystujemy platformę zakupową Logintrade jako narzędzie do kontaktów z wykonawcami.
  2. Rejestracja w bazie wykonawców, przeglądanie ogłoszeń oraz składanie ofert handlowych jest bezpłatne.
  3. Jeśli nie posiadasz konta na platformie zakupowej Logintrade, zarejestruj się w bazie wykonawców w celu otrzymania loginu i hasła do swojego konta. Jedno konto wykonawcy umożliwia otrzymywanie ogłoszeń od wielu Zamawiających.
  4. Regulamin Platformy zakupowej jest dostępny w panelu rejestracyjnym.